افزونه Telegram Inliner برای وردپرس

ربات های تلگرام دریچه ای جدید برای ارتباط هدفمند و از  پیش برنامه ریزی شده میان کاربران و مدیران سایت ها باز کرده اند. امکاناتی از قبیل ارسال پیام به کاربر، دریافت پیام، دریافت عکس پروفایل و … موجب شده تا ابزار لازم برای روشن شدن موتور خلاقیت کدنویسان محیا گردد.

هر روز امکاناتی جدید به این سیستم قدرتمند اضافه میگردد که آخرین و مهم ترین آنها را میتوان Inline Bots دانست. ربات های اینلاین یا برخط ربات هایی هستند که پاسخ کاربر را در لحظه و براساس عبارت وارد شده نمایش میدهند. برتری این ربات ها به ربات های عادی به شرح زیر است:

 • پاسخ گویی سریع و لحظه ای به عبارت وارد شده توسط کاربر
 • ارائه لیستی از نتایج که به کاربر اجازه انتخاب میدهد
 • امکان فراخوانی ربات در هر صفحه گفتگو و بدون نیاز به ارتباط مستقیم با آن
 • بازگشت موارد انتخاب شده توسط کاربر به ربات
 • نمایش منحصربفرد نتایج در تلگرام
 • امکان ارسال متن، تصویر، ویدئو یا استیکر

با این وجود استفاده از inline bot مشکلاتی را هم برای شما فراهم میکند. بعنوان مثال برای استفاده از آنها شما باید گواهی SSL داشته باشید و تنها از طریق متد webhook قادر خواهید بود با ربات خود در ارتباط باشید. همین ایراد کوچک موجب میشود که بسیاری از سایت های ایرانی نتوانند از امکانات آن بهره مند شوند. البته نگران نباشید راه حل های زیادی برای این مشکل وجود دارد.

روش کار inline bot در تلگرام چیست؟

ربات های تلگرام در حالت عادی با دریافت پیام از طرف کاربر، آن را به سرور تلگرام ارسال میکنند. صاحب ربات میتواند با استفاده از متدهای getUpdates یا Webhook به این پیام های ارسالی دسترسی داشته و با تحلیل آنها پاسخ مناسب را به کاربر ارسال نماید. ولی ربات های inline با دریافت پیام از کاربر نتیجه را به webhook تعیین شده ارسال کرده و براساس کدنویسی انجام شده بر روی سرور، لیستی از نتایج را دریافت میکنند. این لیست در خود تلگرام به کاربر نمایش داده شده و قادر خواهد بود از میان آنها یکی را انتخاب کند، با انتخاب گزینه مورد نظر پیام دیگری به سرور شما ارسال میشود که نشان دهنده گزینه انتخاب شده بوده و در نتیجه پاسخ متناسب با آن گزینه برای کاربر ارسال میگردد.

ربات سئو تلگرام

چگونه قابلیت inline را به ربات خود اضافه کنیم؟

دقت کنید که این قابلیت برای ربات هایی کاربرد دارد که از متد webhook استفاده میکنند پس از قبل از هرچیز شما باید آدرس webhook را برای ربات خود تعیین کنید. (آموزش فعال سازی webhook در پایان همین مقاله موجود است)

برای تبدیل ربات به inline bot به ربات botfather یک پیام ارسال کنید. این پیام باید حاوی دستور /setinline باشد. بعد از ارسال این پیام پاسخ جدیدی برای شما ارسال میگردد که از شما درخواست میکند عبارت مورد نظر خود برای متن جستجو را وارد نمایید. هر زمان که کاربر ربات شما را به درستی فراخوان کند این عبارت در مقابل نام آن نمایش داده میشود مانند (search on site) که در واقع کاربر را راهنمایی میکند که چه نوع عباراتی را باید وارد کند. با ارسال این متن قابلیت inline برای ربات شما فعال شده است.

فعال سازی setinline برای ربات تلگرام

شما هر زمان که خواستید میتوانید با ارسال دستور /setnoinline این قابلیت را برای ربات خود غیرفعال کنید.

در ادامه برای آنکه به درستی بدانید گزینه انتخابی توسط کاربر در لیست نتایج چه بوده است باید دستور /setinlinefeedback را نیز به Botfather ارسال کرده و گزینه enabled را انتخاب کنید. با این کار هر بار که کاربر گزینه ای را انتخاب کند به سرور شما یک پیام ارسال میگردد که قادر خواهید بود از این اطلاعات برای تحلیل رفتار کاربران بهره بگیرید.

یک نمونه از Inline bots و کاربرد آن

چند روز بعد از معرفی این قابلیت جدید برای تلگرام تیم فنی وبسیما ربات جدیدی به نام searchsima_bot ایجاد کرد تا تمامی قابلیت های inline bots را به کار گرفته و یک سیستم جستجو برای سایت وبسیما بسازد. شما میتوانید با تایپ کردن عبارت @searchsima_bot در متن پیام خود در تلگرام بصورت مستقیم در مقالات وبسیما جستجو کرده و با عملکرد این نوع ربات ها بهتر آشنا شوید.

نکته جالب آن است که مهم نیست شما حتما در چت اختصاصی خود با ربات از این دستور استفاده کنید. شما میتوانید به راحتی در هر چت، گروه و یا کانالی که هستید این ربات را فراخوان کرده و پاسخ مورد نظر خود را دریافت کنید.

در مقاله قبلی به همراهان وبسیما وعده دادیم که ربات سئو تلگرام را بصورت یک افزونه منتشر خواهیم کرد تا سایرین نیز بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند. ولی برای بهره گیری از این قابلیت شما باید متد webhook را فعال کنید و در نتیجه نیاز به SSL خواهید داشت که تهیه آن هزینه بر خواهد بود. به همین دلیل تیم وبسیما علاوه بر کدنویسی افزونه Inliner یک سرویس رایگان به نام Teletter.net را نیز راه اندازی نموده است تا کاربران بتوانند بدون فعال سازی SSL بر روی سایت خود از آن بهره ببرند!

آموزش راه اندازی افزونه Inliner

برای آنکه بتوانید از افزونه Telegram Inliner به درستی استفاده کنید مراحل زیر را به دقت و قدم به قدم طی کنید.

۱- ابتدا یک ربات تلگرام بسازید، اگر قبلا این کار را انجام نداده اید به مقاله آموزش ساخت ربات تلگرام مراجعه کنید.

۲- در قدم دوم دستورات setinline و setinlinefeedback  را برای ربات خود فعال نمایید. (در ابتدای همین مقاله شرح داده شد)

۳- در قدم سوم افزونه Telegram Inliner را از مخزن وردپرس دانلود کرده و بر روی سایت خود فعالسازی نمایید. با مراجعه به بخش افزودن برگه در پنل مدیریت وردپرس یک برگه جدید ساخته و قالب آن را inliner page انتخاب نمایید. این صفحه عملا صفحه دریافت اطلاعات از تلگرام در سایت شما می باشد. آدرس صفحه را پیچیده و با کاراکترهای انگلیسی انتخاب نمایید و اجازه ایندکس آن توسط ربات های گوگل را ندهید.

با مراجعه به بخش تنظیمات اینلاینر Token ربات خود که در قدم اول دریافت نمودید را وارد کرده و ذخیره نمایید.

۴- در قدم چهارم شما باید یک حساب کاربری برای خود در سایت Teletter.net ایجاد نمایید. پس از ثبت نام رایگان و ورود به حساب کاربری خود بر روی گزینه Create Webhook کلیک کرده و آدرس صفحه ای که با قالب Inliner page بر روی سایت خود ساخته بودید را در آن وارد نمایید. با فشردن دکمه Create Webhook یک آدرس اختصاصی برای شما در این سایت ایجاد میگردد که در صفحه بعدی و مطابق تصویر زیر به شما نمایش داده خواهد شد.

ایجاد webhook بر روی teletter

۵- قدم پنجم که قدم نهایی است ست کردن وب هوک بر روی این آدرس ایجاد شده خواهد بود برای این کار شما باید یک تب جدید در مرورگر خود باز کرده و آدرس زیر را در آن وارد نمایید:

https://api.telegram.org/botTOKEN/setWebhook?url=TURL

به جای عبارت TOKEN در آدرس بالا TOKEN ربات خود را وارد کرده و به جای عبارت TURL آدرسی که سایت Teletter برای شما ایجاد کرده است را بصورت کامل وارد نمایید و اینتر را بزنید تا این آدرس در مرورگر شما فراخوان گردد. در صورت صحیح بودن آدرس و TOKEN به شما پیام webhook wast set نمایش داده میشود در صورت مشاهده پیام خطا مانند ارورهای ۴۰۰ یا ۴۰۱ درخواهید یافت که بخشی از مسیر را اشتباه انجام داده اید.

دقت کنید که TOKEN را به درستی وارد کنید و عبارت bot از آدرس بالا حذف نشود. همچنین آدرسی که برای webhook معرفی میکنید باید حتما  شامل HTTPS در ابتدای خود باشد.

د رنهایت تلگرام خود را باز کرده و آی دی ربات را به همراه @ در ابتدای آن در بخش پیام تایپ کنید باید در مقابل نام آن یک عبارت برای جستجو نمایش داده شود، حالا با وارد کردن عبارت مورد نظر شما در سایت جستجو انجام شده و نتایج بصورت لیست نمایان میگردد.

بروزرسانی های آینده Telegram Inliner

افزونه Inliner در حال حاضر نسخه ابتدایی خود را تجربه میکند و تنها قادر به جستجو در نوشته های سایت شماست. جستجو در عنوان نوشته ها انجام میگیرد و ۱۰ نتیجه اول به کاربر ارسال میگردد. امکاناتی که برای این افزونه در نسخه های بعدی در نظر گرفته شده است به شرح زیر است:

 1. قابلیت تعیین تعداد نتایج برگشتی به کاربر (حداکثر ۱۰۰ عدد)
 2. امکان تعیین نوع نوشته برای جستجو مانند محصولات فروشگاه، برگه ها و …
 3. تعیین ترتیب نتایج یافت شده براساس عنوان، تاریخ و میزان محبوبیت!
 4. ذخیره سازی و نمایش میزان محبوبیت نتایج (براساس انتخاب کاربران در جستجو)
 5. تعیین حالت بدون نتیجه (نتیجه ای یافت نشد) برای جستجو
 6. تعیین تصویر پیش فرض برای مواردی که تصویر شاخص ندارند
 7. شخصی سازی پیام ارسالی پس از انتخاب گزینه توسط کاربر
 8. و آنچه شما پیشنهاد دهید…

البته تمامی امکانات جدید در صورتی ایجاد خواهد شد که این افزونه مورد استقبال طیف وسیعی از کاربران قرار گیرد، در غیر اینصورت ممکن است امکانات جانبی در قالب یک افزونه غیر رایگان منتشر گردد.

این صفحه فضای اصلی برای پشتیبانی از این افزونه و پاسخ گویی به مشکلات و سوالات دوستان عزیز است. لطفا قبل از مطرح کردن سوالات محتوای صفحه و سایر دیدگاه ها را به دقت مطالعه نمایید.

برای ارسال سوالات یا پیشنهادات خود از بخش نظرات همین صفحه استفاده نمایید.

لطفا آخرین نسخه تست شده را از مخزن وردپرس دانلود کنید.

دانلود افزونه تلگرام inliner


وبسیما

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید