چگونه مشکل اجرا نشدن وب سرور آپاچی را در زمپ حل کنیم؟

چگونه مشکل اجرا نشدن وب سرور آپاچی را در زمپ حل کنیم؟Reviewed by بهاره کوهستانی on Sep 8Rating: 5.0چگونه مشکل اجرا نشدن وب سرور آپاچی را در زمپ حل کنیم؟چگونه مشکل اجرا نشدن وب سرور آپاچی را در زمپ حل کنیم؟ در همیار وردپرس

xampp-hamyarwp

سلام؛

بخشی از عملکرد و تست های ما روی محیط لوکال انجام می شود و ما نیز شروع آموزش های راه اندازی وردپرس، نصب قالب، نصب افزونه، فارسی سازی قالب های وردپرسی و … را بر روی لوکال هاست انجام می دهیم و پس از اطمینان کامل به محیط اصلی یا همان هاست منتقل می کنیم. یکی از بهترین لوکال ها که ما نیز آن را همیشه پیشنهاد می کنیم، لوکال هاست زمپ (Xampp) می باشد که به ما امکان ایجاد یک سایت را به طور کامل در محیط خود می دهد.

اما مشکلی که بیشتر کاربران در این لوکال هاست، با آن رو به رو هستند اجرا نشدن وب سرور آپاچی می باشد! همانطور که می دانید برای راه اندازی سایت در محیط لوکال هاست ما نیاز داریم که گزینه های Apache و MySql حتما ران یا اجرا شوند. بسیاری از کاربران ما نیز با این موضوع مشکل دارند و روزانه تعداد زیادی از آنها برای حل این مشکل سوالاتی می پرسند، برای همین تصمیم گرفتم مطلب امروز را به حل این مشکل اختصاص دهم.

دلایل اجرا نشدن آپاچی در زمپ

وب سرور آپاچی به صورت معمول از پورت ۸۰ استفاده می کند اما ممکن است شما از برنامه های دیگری استفاده می کنید که آنها نیز از پورت ۸۰ استفاده می کنند (مثلا اسکایپ) و این باعث تداخل شده و باعث می شود آپاچی شما در زمپ اجرا نشود!

راه حل اجرا شدن وب سرور آپاچی در زمپ

بر خلاف تصوری که برخی دوستان دارند و همیشه احساس می کنند حل شدن این مشکل کار بسیار سختی است، با چند گام بسیار ساده می توانیم این مشکل را حل کنیم…

در گام اول به درایوی که مسیر نصب نرم افزار زمپ می باشد، مراجعه کنید و پوشه ی زمپ را بیابید. به عنوان مثال، نرم افزار زمپ من در درایو C قرار دارد.

xampp state hamyarwp

حال بر روی پوشه ی مورد نظر (Xampp) کلیک کنید و سپس پوشه ی Apache را مشاهده خواهید کرد، با کلیک بر روی پوشه ی آپاچی به داخل آن رفته و پوشه ای به نام  Conf را بیابید. پس از وارد شدن به آن، فایل httpd.conf را می بینید، حال بر روی آن کلیک راست کرده و آن را با نوت پد خود باز کنید.

httpd hamyarwp

حال در فایل نوت پد باز شده به دنبال خطی با آی پی مورد نظر خود باشید، به عنوان نمونه :

Listen 0.0.00:80 #
Listen [::]: ۸۰
Listen 80

اگر در خطوط بالایی آن نگاه کنید می بینید که کاملا مرتبط با قسمت وب سرور آپاچی می باشد. شما می توانید عدد ۸۰ را به هر عدد دیگری تغییر دهید تا دیگر ۸۰ نباشد و تداخلی ایجاد نکند.

حال به دنبال گزینه ی servername در فایل نوت پد بگردید تا پورت آن را نیز تغییر دهید.

ServerName localhost:80

توجه کنید که عدد مرتبط با این قسمت باید همان عددی باشد که در مرحله ی قبلی انتخاب کرده اید! به عنوان مثال من تمامی این اعداد را ۲۰ انتخاب می کنم.

تنظیمات خود را ذخیره کرده و محیط ویرایشگر نوت پد را ببنید. سپس زمپ را غیر فعال کرده و دوباره آن را ران کنید. آپاچی را فعال کنید، میبینید که وب سرور آپاچی فعال می شود.

apache runing hamyarwp

به ظاهر مشکل حل شده است اما ببینید در حال حاضر زمانی که localhost را در مرورگر وارد می کنید به درستی کار می کند یا خیر! اگر متوجه شدید که چیزی نمایش داده نمی شود و ارور می دهد باز هم نگران نباشید. مشکل را با هم حل خواهیم کرد.

ما عددی را برای ServerName localhost:80 و به جای ۸۰ قرار دادیم که من گفتم به عنوان مثال عدد ۲۰ را قرار دادم پس این بسیار طبیعی است که لوکال هاست شما با آدرس عمومی http://localhost ارور می دهد و موردی را به شما نمایش نمی دهد زیرا نام سرور تغییر کرده و دیگر عدد پیش فرض ۸۰ نیست و عدد دیگری جایگزین آن شده است که فقط با آن عدد فرمان می گیرد. پس برای نمایش، اگر عدد ۲۰ را وارد کرده باشید باید آدرس را به شکل http://localhost:20 وارد کنیم تا محیط اجرایی را به ما نمایش دهد.

موفق باشید

راستی اگر اینستاگرامی هستید، حتما @hamyarwp رو فالو کنید.


همیار وردپرس

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید